PCI-X ve PCI Express nedir?

PCI-X ve PCI Express e dikkat!

 

Elime geçen bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim .Özellikle yeni bilgisayar sistemi kuracak arkadaşların dikkatlice okumasını tavsiye ederim.

 

İçinde bulunduğumuz günlerde sistemlerde köklü değişikliklerin adımları atılmakta. Bunlardan birisi hiç kuşkusuz sistemlerimizde ilk başta AGP'nin daha sonra PCI genişleme yuvasının yerini yavaş yavaş alan PCI Express(PCIe) teknolojisi. Oldukça fazla artısı olan bu teknoloji şimdilik çok yeni olduğundan, avantajlarını ortaya tam olarak koyamasa da, gerek güç tüketimindeki özellikle AGP limitlerini genişletmesi, gerekse sistem belleğini daha efektif kullanarak ekran kartı ve diğer donanım maliyetlerini kısma imkanı vermesiyle şimdiden etikisini göstermeye başladı.


 

Ancak PCIe konusunda önemli bir karışıklık da gündeme geldi. Server platformlarında uzun süredir kullanılan PCI-X standartı ki amacı PCI slotlarından daha fazla bant genişliği sağlayıp gigabit ethernet gibi server platformlarında gerekli iletişim kartlarına gerekli bantgenişliğini sağlamaktır, PCI Express ile karıştırılır oldu. PCI-X slotlu anakart alıp PCI Express ekran kartı takmaya çalışanlar hayal kırıklığı yaşadıkları gibi kurmak istedikleri sistemi tam olarak kuramamış oldular.


 

Bu iki teknoloji birbiriyle kesinlikle uyumlu değildir. Telafuz hataları nedeniyle de satıcılar sizi yanıltabilir. O nedenle server ya da workstation alacaksanız ekran kartı ihtiyacınızı belirleyin ve alacağınız sistemde ihtiyacınızı karşılayacak ekran kartı yuvasının olduğundan emin olun. Kullanacağınız ekran kartını belirledikkten sonra satıcınız uyumsuz bir sistem zaten satamaz.

 

kaynak: http://www.pclabs.gen.tr

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !